Stowarzyszenie Przestrzeń Inicjatyw Społeczno - Kulturalnych PISK powstało w 2010 roku. Głównym celem jego działalności są przede wszystkim działania skierowane na rzecz wzmacniania kompetencji społecznych i obywatelskich młodzieży oraz podejmowanie różnych zadań łączących pokolenia. Swoją aktywność stowarzyszenie dedykuje ludziom zamieszkałym w województwie świętokrzyskim, powiecie ostrowieckim, szczególnie mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego. Założyciele stowarzyszenia to w większości osoby od urodzenia związane z Ostrowcem Świętokrzyskim. Tu dorastały, uczyły się zdobyły wykształcenie, a potem doświadczenie zawodowe. Nie dziwi fakt, że postanowiły „oddać” temu miastu to co kiedyś od niego „dostały”. 12 lat temu, zespołowo, z jasno określonymi celami, pełni zapału, podjęli różne przedsięwzięcia, by realizować wytyczone zadania, które kiedyś były tylko marzeniami, powołanie Stowarzyszenia otworzyło im przestrzeń, by je urzeczywistnić. Postanowili pracować z młodzieżą i na jej rzecz, by udowodnić, że tu w Ostrowcu Świętokrzyskim warto żyć, uczyć się, zdobywać wykształcenie i pracować, a swoje doświadczenia przekazać kolejnemu pokoleniu następców. Wśród tych, którzy zdecydowali się działać w stowarzyszeniu byli i nadal są wychowankowie Stowarzyszenia EGO (założyła go i prowadziła znana psycholog, pani Elżbieta Sołtys), pasjonaci zainspirowani w młodym wieku harcerstwem i wielu innych społeczników, oddanych idei służenia innym. W ramach pierwszego projektu: „Obywatelski Ostrowiec, Usłyszmy Głos Młodych Ludzi” realizowanego z dotacji PO (FIO) we współpracy z MCK
w Ostrowcu Świętokrzyskim Stowarzyszenie PISK zaprosiło młodzież ze wszystkich ostrowieckich liceów, do wzięcia udziału w debatach oxfordzkich. Celem przedsięwzięcia było kształtowanie wiedzy i umiejętności pozwalającej na świadomie i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i publicznym. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w mieście i powiecie. Młodzież otworzyła się, zaufała nam, widząc w tym zaangażowaniu szansę na to, ze ich głos będzie wreszcie słyszany, a interesujące ich problemy społeczne, takie ja: bezpieczeństwo, edukacja, perspektywa rozwoju ścieżki zawodowej, znajdą przestrzeń do dyskusji. Działanie to zaispirowało wielu licealistów do działania, aktywności na rzecz lokalnego środowiska, ucząc umiejętności argumentacji, twórczego i krytycznego myślenia, poczucia współodpowiedzialności za przyjęte rozwiązania. Najlepsi „debatowi mówcy” zostali potem angażowani do kolejnych projektów, przede wszystkim wspomagali nauczycieli w procesach demokratyzacyjnych w swoich szkołach.
Niezaprzeczalną wartością projektu była możliwość pokazania władzom miasta i powiatu, że debata oksfordzka jest częścią wychowania do życia publicznego, a debatowanie to pożyteczna metoda pracy z uczniem. Pozwala udowodnić że jesteśmy, działamy, mamy swoje plany i marzenia, a jeśli tak, to trzeba pytać nas o zadanie w wielu kwestiach dotyczących polityki społecznej, kultury, edukacji. Projekt zwieńczył raport na temat aktywności młodych ludzi w mieście. Jak się potem okazało wnioski raportowe były na tyle wiarygodne i interesujące, że ich przydatność dostrzegli inni, sięgając po ich dane przy projektowaniu swoich zamierzeń. Zachęceni tym sukcesem sięgnęli po kolejne pieniądze, w ramach działania 7.3 PO KL „Tradycja do Integracji”.
a przedsięwzięcie realizowaliśmy w małej miejscowości Sudół, angażując lokalną społeczność, przy okazji integrując ludzi międzypokoleniowo do zaprojektowania i wykonania folderu
o ich miejscowości. Beneficjenci ochoczo wzięli się do dzieła. Spisali najstarsze historie, zebrali fotografie i inne pamiątki, co zaowocowało stworzeniem folderu i przygotowaniem interesującej, historycznej wystawy. Produkt finalny całości przerósł nasze oczekiwania, mieszkańcy byli szczęśliwi, że mogą sami dokumentować historię swojej małej ojczyzny.
Od listopada 2011 r. do czerwca 2013 r. w partnerstwie ze Starostwem Powiatowy i ZS w Bałtowie w ramach działania 9.2 PO KL Stowarzyszenie zrealizowało projekt „Bałtów nie zaścianek wzorem szkól się stanie”. Dzięki któremu udało się zrealizować kursy zawodowe i zajęcia dodatkowe dla młodzieży przygotowującej się do egzaminów maturalnych i zawodowych, potwierdzających kwalifikacje. Oprócz tego członkowie stowarzyszenia podejmowali inne, mniejsze inicjatywy, takie jak partnerstwo w projekcie aktywizującym seniorów. Bardzo cennym doświadczeniem stowarzyszenia był realizacja projektu pod nazwą Młodzieżowa Akademia Lidera. W 2013 roku w partnerstwie z Stowarzyszeniem EGO zrealizowaliśmy kolejny projekt „Nigdy nie jest za późno Seniorem być”. Tym razem nasze działania zadedykowaliśmy osobom powyżej 60 roku życia, zachęcając ich do różnego rodzaju form społecznej aktywności. Od tamtej pory do dnia dzisiejszego seniorzy są bardzo ważnym odbiorcą działań Stowarzyszenia. Rok 2015 był dla członków stowarzyszenia przełomowym. Lokalna społeczność Ostrowca Świętokrzyskiego poprosiła o przejęcie i prowadzenie szkoły podstawowej. Pod presją środowiska, namawiani przez rodziców, przyjaciół likwidowanej Szkoly Podstawowej nr 11. zdecydowali wziąć sprawy w swoje ręce. Przyświecała im idea pasji do edukacji, którą zaszczepiła nam Elżbieta Sołtys, najważniejsza mentorka. 6-miesięczna praca od podstaw, w której pokonali bariery formalno-prawne, finansowe, ludzką niemoc, przyniosła efekt. Powstała Szkoła z Pasją, której nadali imię Elżbiety Sołtys. W 2022 miła 7 lat prowadzenia przez stowarzyszenie Niepublicznego Zespołu Edukacyjno- Przedszkolnego Szkoła z Pasją im. Elżbiety Sołtys w Ostrowcu Świętokrzyskim, w skład którego wchodzą niepubliczne przedszkole i niepubliczna szkoła podstawowa.
W międzyczasie, angażując naszych partnerów społecznych, uczniów, przyjaciół i darczyńców Stowarzyszenie było organizatorem w Ostrowcu Świętokrzyskim Galę Wolontariatu – 2 edycje, Kalejdoskop – przegląd inicjatyw młodzieżowych, Eksplozję Kolorów – 2 edycje. Powstała we współpracy z mieszkańcami osiedla Kamienna publikacja o historii
i tradycji tego miejsca.
Prowadząc już szkołę Stowarzyszenie zrealizowało kilka projektów edukacyjnych. Wśród nich w 2016 roku „Starszy brat, starsza siostra”, który skierowywaliśmy do uczniów szkoły podstawowej, w celu rozwijania wśród uczniów empatii, współpracy i relacji. Ponadto kilka projektów mających na celu kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli.
Dużym sukcesem stowarzyszenia było utworzenie 2017 roku Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji, w tamtym czasie jednego z dwóch tego typu w województwie świętokrzyskim. Celem ośrodka było zagwarantowanie przestrzeni dla dorosłych, która ułatwi rozwój i podnoszenie ich kwalifikacji. Realizacja projektu w pierwszej edycji okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Zebrali dobre recenzje, czego dowodem jest fakt zaproszenia stowarzyszenia w charakterze partnera do drugiej edycji tworzenia „LOWE”. w innych miejscach w Polsce. W tym samym roku realizowaliśmy projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Efektem finalnym jego realizacji było utworzenie 11 dodatkowych miejsc przedszkolnych i oferując dodatkowe zajęcia z logopedą, psychologiem, trenerem kompetencji społecznych oraz doradcą zawodowym. W 2018 roku z kolei rozpoczęli realizację projektu dla nauczycieli, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, który miał na celu zwiększenie kompetencji w zakresie TIK. Od 2019 roku w partnerstwie z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ‘’ę” realizowali pilotażowy projekt mentorski ,,TANDEM”. Jako jedyna szkoła w Polsce i jedna z dwóch organizacji pozarządowych testowali mentoring międzypokoleniowy w relacji 1:1. Realizacja tego przedsięwzięcia zaowocowała wspaniałą współpracą międzypokoleniową i zdobyciem przyjaciół szkoły na długie lata. Tak ogromne doświadczenie ale przede wszystkim wielka pasja do pracy z młodzieżą i marzenia o powołaniu Młodzieżowej Rady Miasta doprowadziły Stowarzyszenie Przestrzeń Inicjatyw Społeczno Kulturalnych do zaszczytnej roli partnera projektu
pn. „Ostrowiec Świętokrzyski – miasta OdNowa”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa.